بهشت کلینیک

زئومین Xeomin

اطلاعات عمومی در مورد استفاده بی خطر و موثر

از داروی زئومین XEOMIN گاهی اوقات برای مقاصدی غیر از موارد ذکر شده در راهنمای دارو استفاده می شود. می توانید اطلاعات مربوط به زئومین XEOMIN را که برای متخصصان بهداشت نوشته شده است از داروساز یا پزشک خود بخواهید.

ماده فعال: سم بوتولینوم نوع A

مواد غیرفعال: آلبومین انسانی و ساکاروز

سوالات متداول

 

زئومین Xeomin چیست؟

زئومین (incobotulinumtoxinA)  یک داروی تجویز شده است که به عضلات تزریق می شود و از آن برای بهبود موقت ظاهر خطوط اخم متوسط ​​تا شدید بین ابروها (خطوط اخم) در بزرگسالان استفاده می شود. زئومین Xeomin حاوی سم بوتولینوم نوع A است ، پروتئینی که از باکتری Clostridium botulinum گرفته شده است.

زئومین Xeomin چگونه کار می کند؟

هنگامی که چشمک می زنید یا اخم می کنید ، عضلات کناره چشم و بین ابروهای شما منقبض می شوند و باعث چین و چروک پوست می شوند. با گذشت زمان ، با افزایش سن پوست و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست، این انقباضات مکرر باعث ایجاد خطوط اخم مداوم می شود. سم بوتولینوم نوع A – (ماده فعال موجود در زئومین Xeomin) در انتهای عصب عضلات عمل می کند تا از انقباض فیبرهای عضلانی جلوگیری کند. با کاهش این انقباضات ، زئومین Xeomin می تواند به طور موقت خطوط بین ابروهای شما را کاهش دهد.

آیا اثر زئومین Xeomin اثبات شده است؟

زئومین Xeomin در دو کارآزمایی بالینی تصادفی ، دو سو کور ، چند مرکزی ، کنترل شده با دارونما و ۵۴۷ بیمار سالم و بزرگسال به اثبات رسیده است. متوسط ​​سن بیماران در این مطالعه ۴۶ سال بود. بیماران ۲۰ واحد زئومین Xeomin دریافت کردند و در صورت بهبود ۲ درجه ای در مقیاس ۴ درجه ای که توسط پزشک و بیمار ارزیابی می گشت، به عنوان پاسخ دهنده طبقه بندی می شدند. با استفاده از این معیارها ، موفقیت درمانی با زئومین Xeomin در روز ۳۰ در هر دو مطالعه از دارونما بیشتر بود (۶۰ و ۴۸ درصد در مقابل ۰ درصد برای دارونما در هر دو مطالعه). بر اساس این آزمایشات ، در سال ۲۰۱۱ زئومین Xeomin تأییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA  را برای استفاده در خطوط  گلابلار (اخم) دریافت کرد.

چگونه بدانم که زئومین Xeomin برای من مناسب است؟

اگر شما یک فرد بزرگسال هستید و دارای خطوط متوسط تا شدید اخم می باشید ، زئومین Xeomin ممکن است برای شما مناسب باشد. با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد مزایا و خطرات درمان صحبت کنید. اگر به سم بوتولینوم یا سایر مواد موجود در زئومین  Xeomin حساسیت دارید از زئومین Xeomin استفاده نکنید. همچنین در صورت واکنش آلرژیک به هر ماده سمی دیگر بوتولینوم یا عفونت پوستی در محل برنامه ریزی شده برای تزریق، نباید از زئومین Xeomin استفاده کنید.

چه مواردی را باید قبل از درمان به دکترم بگویم؟

قبل از درمان با زئومین Xeomin، باید در مورد تمام شرایط پزشکی خود به پزشک بگویید ، از جمله اینکه آیا بیماری دارید که بر روی عضلات و اعصاب شما تأثیر می گذارد ، یا درصورتی که به هر محصول سم بوتولینوم حساسیت دارید یا در گذشته با دریافت هر نوع سم بوتولینوم عارضه جانبی داشته اید. علاوه بر این ، در مورد تاریخچه پزشکی و تمام داروهای مصرفی از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و مکمل های گیاهی به پزشک خود اطلاع دهید. به خصوص اگر در چهار ماه گذشته محصول دیگری از سم بوتولینوم دریافت کرده اید ، به پزشک خود بگویید. مطمئن شوید که پزشک شما دقیقاً می داند کدام محصول یا کالایی را دریافت کرده اید.

چه چیزی را می توانم در طول جلسه درمان انتظار داشته باشم؟

در طول درمان ، که معمولاً حدود ۱۰-۲۰ دقیقه طول می کشد ، پزشک زئومین Xeomin را به عضلات پیشانیتان که باعث ایجاد اخم در بین ابروهای شما می شود تزریق می کند. استفاده از بی حسی لازم نیست. با این حال ، ممکن است پزشک شما از یک داروی بی حس کننده موضعی یا یخ برای کاهش هرگونه ناراحتی استفاده کند.

چه زمانی می توانم نتیجه را ببینم؟

ممکن است از ۴-۳ روز پس از تزریق شروع به مشاهده صاف شدن ناهمواری ها کنید. اولین علائم شروع اثر کمتر از یک هفته طول می کشد. حداکثر اثر ۳۰ روز پس از تزریق رخ می دهد. مدت زمان معمول اثر در بررسی های بالینی تا ۳ ماه بوده است اما ممکن است در بیماران مختلف به طور قابل توجهی طولانی تر یا کوتاهتر باشد.

بیشترین اثرات جانبی زئومین Xeomin چیست؟

زئومین Xeomin ممکن است عوارض جانبی جدی از جمله واکنش های آلرژیک ایجاد کند. علائم واکنش آلرژیک ناشی از زئومین Xeomin ممکن است شامل موارد زیر باشد: خارش ، بثورات قرمز ، قرمزی ، تورم ، خس خس سینه ، علائم آسم ، یا سرگیجه یا احساس ضعف. در صورت داشتن خس خس سینه ، علائم دیگر آسم یا سرگیجه یا ضعف فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا به دنبال کمک پزشکی باشید. در بررسی های بالینی زئومین Xeomin برای درمان خطوط اخم بین ابروها ، سردرد شایعترین عارضه جانبی بوده است. ممکن است طی چند ساعت تا چند هفته از مصرف زئومین Xeomin باعث از دست دادن قدرت یا ضعف عضلانی عمومی ، تاری دید یا افتادگی پلک شود. اگر این اتفاق افتاد ، با اتومبیل رانندگی نکنید ، با ماشین آلات کار نکنید یا کارهای خطرناک دیگری انجام ندهید. در صورت بروز عارضه جانبی که شما را آزار می دهد یا فروکش نمی کند ، به پزشک خود اطلاع دهید. اینها همه عوارض جانبی احتمالی زئومین Xeomin نیستند. برای کسب اطلاعات بیشتر ، به اطلاعات مهم ایمنی ، راهنمای دارو و اطلاعات کامل تجویز مراجعه کنید یا از پزشک خود بخواهید.

آیا شما در مورد ظاهر پلاستیکی یا استفاده بیش از حد آن نگران هستید؟

ظاهر پلاستیکی یا مصرف بیش از حد آن ، نگرانی مشترکی است که در بین افرادی که به دنبال درمان خطوط اخم متوسط ​​تا شدید هستند، وجود دارد. با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مجاز و آموزش دیده صحبت کنید. مراحلی وجود دارد که می توانید برای احساس راحتی بیشتر انجام دهید. ابتدا با ارائه دهنده خود بحث مفصلی داشته باشید. شما می توانید تا زمانی که خیالتان راحت شود در مورد همه نگرانی هایی که دارید صحبت کنید. ارائه دهنده خدمات شما ، که در زمینه آناتومی صورت باتجربه است ، می تواند گزینه های مناسب شما را تعیین کند. به عنوان مثال ، روش پرکاربرد برای خطوط اخم متوسط ​​تا شدید ، تزریق نوروتوکسین ( یک دسته از داروهای تجویزی است که کارایی آن در بسیاری از مطالعات اثبات شده است) می باشد. در صورت تمایل، یک محصول مورد تأیید سازمان غذا و دارو، مانند زئومین Xeomin را درخواست کنید. نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد.

هشدارها

قبل از شروع دریافت XEOMIN (Zeo-min) و هر بار که زئومین ®به شما داده می شود، لازم است اطلاعات مهم در مورد ایمنی مصرف کننده XEOMIN (incobotulinumtoxinA)  و راهنمای دارو را بخوانید زیرا همه اطلاعات جدید در آن وجود دارد. اطلاعات هشدار ارائه شده در اینجا جامع نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر:

 • با ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا داروساز خود صحبت کنید
 • برای دریافت برچسب محصول مورد تأیید FDA به سایت www.xeominaesthetic.com مراجعه کنید

زئومین دارویی تجویزی است که به عضلات تزریق می شود و برای بهبود ظاهر خطوط اخم متوسط ​​تا شدید بین ابروها (خطوط گلابلا) در بزرگسالان برای مدت زمان کوتاه (موقتی) استفاده می شود. مشخص نیست که زئومین در کودکان زیر ۱۸ سال ایمن و موثر باشد. زئومین ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند که می تواند زندگی را تهدید کند. در صورت داشتن هر یک از این مشکلات در هر زمان (ساعتها تا هفته ها) پس از درمان با زئومین ، با پزشک خود تماس بگیرید یا بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید:

 • در صورت ضعیف شدن عضلاتی که برای تنفس و بلعیدن استفاده می کنید ، مشکلات مربوط به بلع ، گفتار یا تنفس ممکن است طی چند ساعت تا چند هفته پس از تزریق زئومین رخ دهد. اگر بعد از درمان با زئومین دچار مشکلات شدید در بلع یا تنفس شوید ، مرگ می تواند به عنوان یک عارضه اتفاق بیفتد.
 • افرادی که مشکلات تنفسی خاصی دارند ممکن است برای کمک به تنفس نیاز به استفاده از عضلات گردن خود داشته باشند و در معرض خطر بیشتری برای مشکلات تنفسی جدی با زئومین باشند.
 • مشکلات بلع ممکن است چندین ماه طول بکشد و در این مدت ممکن است برای دریافت آب و غذا به لوله تغذیه نیاز داشته باشید. اگر مشکلات بلع شدید باشد ، ممکن است غذا یا مایعات وارد ریه های شما شود. افرادی که قبل از دریافت زئومین قبلاً دچار مشکلات بلع یا تنفس هستند ، بیشترین خطر ابتلا به این مشکلات را دارند.
 • گسترش اثرات سم: در برخی موارد ، اثر سم بوتولینوم ممکن است مناطقی از بدن را که از محل تزریق دور هستند تحت تأثیر قرار دهد و علائم یک بیماری جدی به نام بوتولیسم را ایجاد کند. علائم بوتولیسم شامل: از دست دادن قدرت و ضعف عضلانی در سراسر بدن ، دوبینی ، تاری دید و افتادگی پلک ، گرفتگی صدا یا تغییر یا کاهش صدا ، مشکل در واضح گفتن کلمات ، از دست دادن کنترل مثانه ، مشکل تنفس و بلع است.

این علائم ممکن است چند ساعت تا چند هفته پس از تزریق زئومین رخ دهد. این مشکلات می تواند رانندگی با اتومبیل یا انجام سایر فعالیت های دقیق را برای شما ناامن کند. در صورت حساسیت به زئومین یا هر یک از مواد موجود در زئومین یا سایر محصولات سم بوتولینوم مانند دیسپورت و نورونوکس، یا وجود عفونت در محل برنامه ریزی شده برای تزریق، از زئومین استفاده نکنید.. قبل از دریافت زئومین، در مورد کلیه شرایط پزشکی خود از جمله مواردی که برایشان به پزشک مراجعه می کنید ، به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله:

 • بیماری داشته باشید که بر روی عضلات و اعصاب شما تأثیر بگذارد، مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا بیماری لو گریگ، میاستنی گراویس یا سندرم لمبرت-ایتون
 • در گذشته با دریافت دیگر سموم بوتولینوم عوارض جانبی داشته اید
 • مشکل تنفسی مانند آسم یا آمفیزم داشته باشید
 • سابقه مشکلات بلع یا استنشاق غذا یا مایعات در ریه های خود داشته باشید
 • مشکلات خونریزی دهنده داشته باشید
 • افتادگی پلک داشته باشید
 • برنامه هایی برای عمل جراحی داشته باشید
 • صورت خود را جراحی کرده باشید
 • باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید. مشخص نیست که آیا زئومین می تواند به نوزاد متولد شده شما آسیب برساند.
 • شیردهی می کنید یا قصد شیردهی دارید. مشخص نیست که آیا زئومین به شیر مادر منتقل می شود یا خیر.

در مورد تمام داروهای مصرفی از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و مکمل های گیاهی به پزشک خود بگویید. پس از دریافت زئومین، قبل از مصرف داروهای جدید با پزشک خود صحبت کنید. استفاده از زئومین با داروهای خاص دیگر ممکن است عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد پس تا زمانی که به پزشک خود نگفته اید زئومین را در گذشته دریافت کرده اید ، داروهای جدید را شروع نکنید. بخصوص در این موارد پزشک خود را مطلع سازید:

 • اگر در چهار ماه گذشته هر محصول سم بوتولینوم دیگری دریافت کرده اید
 • اگر تزریق سم بوتولینوم مانند میوبلاک، بوتاکس®، دیسپورت، نورونوکس و مصپورت در گذشته انجام شده است. مطمئن شوید که پزشک دقیقاً می داند کدام محصول را دریافت کرده اید. دوز زئومین ممکن است با سایر محصولات سم بوتولینوم که دریافت کرده اید متفاوت باشد.
 • اگر اخیراً آنتی بیوتیک تزریقی دریافت کرده اید
 • اگر از داروهای شل کننده عضلات استفاده می کنید
 • اگر از داروی ضد آلرژی یا سرماخوردگی استفاده می کنید
 • اگر داروی خواب آور می خورید

اگر مطمئن نیستید داروی شما در بالا ذکر شده است از پزشک خود بپرسید. داروهای مصرفی خود را بشناسید. لیستی از داروهای خود را همراه خود داشته باشید تا هر بتوانید داروهای جدید خود را به پزشک و داروسازتان نشان دهید.

عوارض جانبی احتمالی

زئومین ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد از جمله سردرد که شایعترین عارضه جانبی زئومین برای درمان خطوط گلابلار (اخم) است. سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • خشکی دهان
 • ناراحتی یا درد در محل تزریق
 • خستگی
 • گردن درد
 • ضعف عضلانی
 • مشکلات چشمی ، از جمله: دوبینی ، تاری دید ، افتادگی پلک ، تورم پلک ها و خشکی چشم. کاهش پلک زدن نیز می تواند رخ دهد. اگر بعد از درمان درد یا سوزش چشم داشتید ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید یا از کمک پزشکی استفاده کنید.

زئومین ممکن است عوارض جانبی جدی دیگری از جمله واکنش های آلرژیک ایجاد کند. علائم واکنش آلرژیک به زئومین XEOMIN ممکن است شامل: خارش ، بثورات ، قرمزی ، تورم ، خس خس سینه ، علائم آسم ، یا سرگیجه یا احساس ضعف باشد. در صورت بروز علائم خس خس سینه یا آسم ، یا اگر دچار سرگیجه یا ضعف شدید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا از اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

شایعترین عارضه جانبی زئومین در افرادی که دارای خطوط گلابلار (اخم) هستند:

 • سردرد

اینها همه عوارض جانبی احتمالی زئومین XEOMIN نیستند. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

تماس با ما: 02144219771

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *