بهشت کلینیک

خانه داروها و مکمل ها مصپورت® ۵۰۰ : بوتولینوم توکسین تیپ A

مصپورت® ۵۰۰ : بوتولینوم توکسین تیپ A

 

تعریف فراورده:

MASPORT®۵۰۰، توکسین خالص شده باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تیپ A است، که به شکل فرآورده لیوفیلیزه استریل، به مقدار دقیق و مشخص در ویال های ۳ میلی لیتری برای تزریق ارائه می گردد. این فرآورده در مواردی که علت بیماری، انقباض های غیر ارادی و نابجای برخی عضلات است تجویز می گردد. تزریق این فرآورده در حجم های کم و دقیق به صورت موثری موجب مهار انقباض عضلات ناحیه شده و این اثر به مدت ۶-۴ ماه باقی می ماند.

 

مواد متشکله:

هر ویال لیوفیلیز شده MASPORT®۵۰۰ حاوی ۵۰۰ واحد توکسین بوتولینوم تیپ A به عنوان ماده موثره وآلبومین انسانی و لاکتوز به عنوان مواد افزودنی می باشد. هیچ ماده محافظی در این فراورده بکار برده نشده است.

 

فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک:

از نظر فارماکوکینتیک، توکسین بوتولینوم باعث مهار انتقال عصبی در اعصاب محیطی کولینیرژیک از طریق مهار آزادسازی نوروترانسمیتر استیل کولین در محل پیش سیناپسی اتصال عصب به عضله می شود. این توکسین روی سیستم اعصاب سمپاتیک و نیز در محل پس سیناپسی سیستم اعصاب پاراسمپاتیک اثری ندارد. این اثر مهاری توکسین حدود چهار الی شش ماه به طول می انجامد و به مرور با ایجاد انتهاهای جدید عصبی عضلانی پایان می پذیرد. تحقیقات نشان داده که پس از تزریق توکسین بوتولینوم تیپ A، ۲-۴ روز طول می کشد که توکسین به گیرنده های خود در محل اتصال عصب به عضله متصل گردد و پس از اینترنالیزه شدن توکسین، اثر مهاری خود را روی عضله مورد نظر نشان می دهد. اثرات درمانی توکسین بعد از حدود سه هفته به اوج خود می رسد. در صورت تجویز مقادیر بالا، توکسین می تواند تا حدودی وارد سیستم گردش خون عمومی شده و موجب بروز اثرات توکسیک سیستمیک گردد. نشان داده شده که توکسین پس از تزریق می تواند تا حدودی در بافت ها و ماهیچه های اطراف نفوذ کرده و اثرات فارماکولوژیکی از خود نشان دهد.

بوتولینوم توکسین تیپ A برای درمان بلفارواسپاسم، فیشیال اسپاسم، همی فیشیال اسپاسم، دیسفونی اسپاسمودیک، استرابیسم، خطوط گلابلار، تورتیکولی اسپاسمودیک (دیستونی گردنی)، اسپاستیسیتی در فلج مغزی، میگرن مزمن، پیشگیری از ایجاد چین و چروک ها، چین و چروک های صورت و تعریق بیش از حد زیر بغل اولیه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

موارد مصرف و نحوه تزریق:

درمان چروک های صورت Facial wrinkle

درمان چروک بین دو ابرو (خط اخم) Glabellar Lines: در این موارد مقدار ۵۰ واحد از توکسین باید در ۵ نقطه در محل چروک ها تزریق گردد. یک نقطه در وسط خط چروک در Procerus muscle و ۲ تزریق در هر عضله فوقانی ابرو (Corrugator supercilii muscle) انجام شود.

درمان چروک پیشانی Forehead Lines: برای درمان چین روی پیشانی از دوز کلی ۴۰ واحد به صورت منقسم و تزریق در حداقل ۴ نقطه مختلف در محل چین های پیشانی استفاده شود.

درمان چین کنار چشم Crow`s Feet Lines: برای درمان چین کنار چشم از دوز کلی ۱۰ واحد به صورت منقسم و تزریق در ۳ الی ۴ نقطه در محل چین کنار هر چشم استفاده شود.

اثر دارو حدودا یک هفته بعد از تزریق مشاهده گردیده و تا ۳-۴ هفته به حداکثر اثر خود می رسد. بعد از ۶ ماه در صورت لزوم می توان تزریق دارو را تکرار کرد.

 

موارد احتیاط و منع مصرف:

این فرآورده باید توسط پزشک ماهر آموزش دیدهتزریق گردد.

بعد از تزریق فرآورده فرد دریافت کننده محصول باید به مدت حدود ۲۰ دقیقه در محل بماند تل در صورت هر گونه واکنش های غیر منتظره اقدامات درمانی لازم صورت گیرد. پس از تزریق به مدت ۲ ساعت به طور متناوب در محل تزریق کمپرس سرد قرار دهید. اگر تزریق این دارو برای درمان  چین بین ایروها و یا چین پیشانی انجام گرفته است، پس از تزریق به مدت ۶-۸ ساعت به صورت متناوب ابروهای خود را به سمت بالا و پایین حرکت داده و از عضلات محل تزریق استفاده کنید ( به صورت انقباض و انبساط). از ماساژ دادن محل تزریق خودداری کنید. به مدت ۶-۸ ساعت پس از تزریق از خم کردن سر به پایین خودداری کنید.

این فرآورده جهت تزریق داخل عضلات موضع مورد نظر می باشد و تحت هیچ شرایطی نباید فرآورده به صورت تزریق داخل عروقی مصرف گردد.

داروی MASPORT®۵۰۰ برای درمان تورتیکولیس و بلفارواسپاسم در کودکان توصیه نمی گردد.

این فرآورده در افراد دارای سابقه آلرژی و حساسیت به یکی از اجزای دارو و یا سابقه حساسیت به هر یک از فرم های دارویی توکسین بوتولینوم مثل DYSPORT® و  MYOBLOC® و BOTOX® و NEORONOX® وغیره به دلیل احتمال بروز واکنش حساسیتی نباید مصرف شود.

از مصرف این فرآورده در افراد دارای بیماری های قلبی و عروقی و اختلالات عصب و عضله و افرادی که دارای زخم های عفونی در موضع تزریق هستند، خودداری گردد. داروی MASPORT®۵۰۰ در گروه C در بارداری قرار دارد و نباید در این افراد استفاده شود. اطلاعات کافی از نظر بی ضرری در زنان شیرده و کودکان زیر ۱۲ سال در دسترس نیست. در صورت مشاده عوارض و مسمومیت با این دارو، مصرف دارو تا رفع این عوارض باید قطع گردد. مصرف هم زمان MASPORT®۵۰۰ با داروهای آمینوگلیکوزیدی و واسطه های عصب-عضله مثل مشتقات Curare، باید با احتیاط صورت گیرد. مصرف آسپرین می تواند باعث افزایش احتمال حساسیت های موضعی با توکسین بوتولینوم شود، بنابراین مصرف همزمان آسپرین و MASPORT®۵۰۰ توصیه نمی شود. در صورت بروز عوارض جانبی، موارد را به پزشک معالج اطلاع دهید.

 

عوارض پس از مصرف:

پس از مصرف MASPORT®۵۰۰ ممکن است عوارضی به موازات اثرات درمانی دارو در فرد مشاهده شود. ممکن است در محل تزریق خون مردگی و کبودی، افتادگی پلک (پتوزیس)، خشکی چشم، دوبینی، کونژکتیویت، التهاب و گاهی عدم تطابق دید چشم مشاهده گردد.

در برخی موارد ممکن است بعد از درمان با MASPORT®۵۰۰، ضعف عضلات گردن، گاهی اختلال در عمل بلع، تغییر در تکلم و صدا و در موارد نادر ممکن است ضعف تنفسی مشاهده گردد.

واکنشهای آلرژیک مثل راش های پوستی یا علائم شبه آنفولانزاو سردرد ممکن است پس از تجویز MASPORT®۵۰۰در فرد مشاهده گردد. این علائم معمولا موقتی بوده و ظرف مدت ۱ الی ۲ روز بهبود می یابند.

در درمان اطفال مبتلا به اسپاسم فلج مغزی با استفاده از بوتولینوم توکسین تیپ A، ممکن اسن ماهیچه های پشت ساق پا به طور موقت تضعیف شده که منجر به تغییراتی در الگوی راه رفتن یا افزایش احتمال افتادن شود. ضعف عضلانی فراگیر، درد ساق پا، خواب آلودگی و بی اختیاری ادرار و تهوع از دیگر عوارض جانبی استکه ممکن است در این موارد دیده شود.

 

آماده سازی محلول توکسین جهت تزریق و راه مصرف:

ابتدا مقدار ۳٫۲ میلی لیتر سدیم کلراید ۰٫۹% استریل را به یک سرنگ ۵ میلی لیتر با سرسوزن ۱۹ به فرآورده لیوفیلیزه اضافه کرده و به آرامی به هم زده تا یک محلول یکنواخت بدست آید. سرسوزن را با زاویه ۴۵ درجه وارد درپوش لاستیکی کرده به گونه ای که حلال به جداره ویال ریخته شود و از ریختن حلال به طور مستقیم روی فرآورده خودداری گردد. از کشیدن محلول دارو به داخل سرنگ و تخلیه مجدد آن به داخل محلول به گونه ای که حباب در محلول تشکیل گردد خودداری شود.

 

شکل دارویی:

هر ویال MASPORT®۵۰۰ محصول حاوی ۵۰۰ واحد توکسین کلستریدیوم بوتولینوم تیپ A لیوفیلیزه می باشد.

 

تعداد و حجم بسته بندی:

فرآورده MASPORT®۵۰۰ به صورت بسته حاوی یک ویال ۵۰۰ واحدی و یک ویال حلال عرضه می گردد.

 

شرایط نگهداری و حمل و نقل:

فرآورده MASPORT®۵۰۰ باید در دمای ۱ الی ۸ درجه سانتی گراد حمل و نقل و نگهداری شود. از یخ زدگی محصول جلوگیری شود. با توجه به اینکه این فرآورده فاقد موادمحافظ ضد میکروبی است، برای جلوگیری از آلودگی احتمالی توصیه می گردد فرآورده حداکثر ۸ ساعت پس از حل کردن مصرف گردد و در طی این زمان فرآورده حل شده باید در دمای ۲ الی ۸ درجه سانتی گراد و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

 

تماس با ما: 02144219771

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *