بهشت کلینیک

خانه پی آر پی برای آرتروز زانو

پی آر پی برای آرتروز زانو

آیا پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) درمانی ایمن و موثر برای آرتروز زانو (استئوآرتریت زانو) است؟

 

بررسی اجمالی

روش های سنتی و قدیمی تر برای کنترل درد زانو ناشی از آرتروز یا استئوآرتریت زانو (OA) شامل ضد التهاب ها، فیزیوتراپی، تزریق کورتون و جراحی می باشد. در دهه گذشته، محققان درباره توانایی کنترل آرتروز زانو توسط تزریق پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت (PRP  بررسی های زیادی را انجام داده اند.

عوامل رشد (فاکتورهای رشد) در خون شما وجود دارند. طبق این نظریه کارایی پی آر پی PRP به این دلیل است که تزریق عوامل رشد موجود در پلاکت های خون در منطقه آسیب دیده باعث ایجاد بافت های جدید می شود و تصور می شود که فاکتورهای رشد، التهاب را در بافت آسیب دیده کاهش می دهد. هنگامی که عوامل رشد با سلول های محلی ارتباط برقرار می کنند، آنها را به ایجاد تقسیم و مهاجرت سلولی تحریک می کنند و این باعث تولید بافت می شود.

 

پی آر پی PRP چقدر موثر است؟

اخیرا از سال ۲۰۱۷، ۱۴ آزمایش تصادفی کنترل شده با ۱۴۲۳ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. این بررسی ها نشان داد که پی آر پی PRP در مدیریت درد مرتبط با آرتروز زانو ( OA زانو) موثر بوده است. محققان خاطر نشان کردند که تزریق پی آر پی PRP در مقایسه با دارونما، نمرات درد در پیگیری های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه را به طور قابل توجهی کاهش داده است. به علاوه در مقایسه با موارد کنترل، پی آر پی PRP به طور قابل توجهی بهبود عملکرد فیزیکی را در پی داشته است. این مطالعه افزایش قابل ملاحظه ای در عوارض جانبی پس از تزریق را نشان نمی دهد.

 

کاندیدای خوب برای این درمان چه کسی است؟

اگرعلائم آرتروز زانویتان با روش های معمول مانند مصرف داروهای ضد التهابی، تزریق کورتون و فیزیوتراپی قابل کنترل نباشد شما ممکن است یک نامزد خوب برای پی آر پی PRP باشید.

تزریق پی آر پی PRP به عنوان روشی تجربی در نظر گرفته می شود. این بدان معنی است که این روش ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرد (اخیرا تعداد قابل توجهی از شرکت های بیمه این روش را تحت پوشش قرار داده اند). همچنین به این معنی است که با وجود گزارش نتایج مثبت درمانی و ایمنی این روش، تحقیقات زیادی در این مورد در حال انجام است. قبل از شروع هر درمان تجربی، با پزشک مشورت کنید.

 

چگونه می توان برای پی آر پی PRP آماده شد؟

در مورد تمام مواردی که قبل از عمل پی آر پی PRPباید انجام دهید و یا پرهیز داشته باشید، از پزشک خود سوال نمایید. شما احتمالا نیاز دارید که دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

 • داروهای ضد التهابی را برای هفت روز قبل از پی آر پی PRP قطع کنید
 • یک ام آر آی MRI زانو داشته باشید تا پزشک بتواند میزان آسیب را تعیین کند
 • در برخی افراد ممکن است نیاز باشد که تا دو روز پس از تزریق، از عصا استفاده شود
 • کسی را داشته باشید که شما را به منزل برساند چون نباید رانندگی کنید

شما باید قبل از انجام عمل پی آر پی PRP با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا در مورد وجود پوشش بیمه برای این عمل سوال نمایید. از آنجا که این یک روش تجربی است، ارائه کننده بیمه ی شما ممکن است پوششی را برای آن ارائه نکند. قبل از انجام عمل از میزان هزینه ها در مراکز مختلف اطلاع کسب کنید تا هم هنگام پرداخت متعجب نشوید و هم بتوانید آن را بهتر مدیریت کنید.

 

در طول عمل پی آر پی زانو چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا دکتر شما مقداری خون از دست شما خواهد کشید. سپس وی نمونه خونتان را به مدت ۱۵ دقیقه در یک دستگاه سانتریفیوژ قرار می دهد. سانتریفوژ خون شما را به اجزاء زیر جداسازی می نماید:

 • سلول های قرمز خون
 • گلبول های سفید خون
 • پلاسما
 • پلاکتها

دکترتان از این نمونه خون برای استخراج پی آر پی PRP استفاده خواهد کرد. او با یک سرنگ و سوزنش پی آر پی PRP  را به داخل زانو تزریق می کند. سپس شما ۱۵ دقیقه استراحت خواهید داشت و پس از آن مرخص خواهید شد.

این عمل حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید.

 

بعد از عمل چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام عمل تزریق در زانو، هر ۲ تا ۳ ساعت برای مدت ۲۰ دقیقه بر روی زانو یخ بگذارید. این کار را برای سه روز ادامه دهید و در صورتی که درد زیادی داشتید، ممکن است لازم باشد داروهای ضد درد مجاز را نیز مصرف کنید. شما می بایست فعالیت بدنی خود را محدود کنید و از فعالیت هایی که سبب متحمل شدن وزن بر روی زانویتان می شود پرهیز نمایید. پزشکتان ممکن است به منظور کاهش فشار وزن بر روی زانوی شما، استفاده از عصا به مدت چند روز را برایتان توصیه کند.

پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته از انجام عمل، برای ارزیابی میزان اثربخشی پی آر پی PRP، با پزشکتان آن را پیگیری نمایید و به علاوه می توانید در مورد مراحل بعدی درمان مشاوره داشته باشید.

آیا پی آر پی PRP زانو خطری دارد؟

پی آر پی PRP از خون فرد استفاده می کند، بنابراین خطر ایجاد عوارض بسیار کم است. خطرات احتمالی نادرعبارتند از:

 • عفونت موضعی
 • درد در محل تزریق
 • آسیب عصبی موضعی در محل تزریق

 

از پزشکتان در مورد علائم وجود عوارض جانبی بپرسید و در صورتی که متوجه علائمی شدید، از وی سوال کنید.

 

بعد از عمل چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام عمل تزریق در زانو، هر ۲ تا ۳ ساعت برای مدت ۲۰ دقیقه بر روی زانو یخ بگذارید. این کار را برای سه روز ادامه دهید و در صورتی که درد زیادی داشتید، ممکن است لازم باشد داروهای ضد درد مجاز را نیز مصرف کنید. شما می بایست فعالیت بدنی خود را محدود کنید و از فعالیت هایی که سبب متحمل شدن وزن بر روی زانویتان می شود پرهیز نمایید. پزشکتان ممکن است به منظور کاهش فشار وزن بر روی زانوی شما، استفاده از عصا به مدت چند روز را برایتان توصیه کند.

پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته از انجام عمل، برای ارزیابی میزان اثربخشی پی آر پی PRP، با پزشکتان آن را پیگیری نمایید و به علاوه می توانید در مورد مراحل بعدی درمان مشاوره داشته باشید.

 

آیا پی آر پی PRP زانو خطری دارد؟

پی آر پی PRP از خون فرد استفاده می کند، بنابراین خطر ایجاد عوارض بسیار کم است. خطرات احتمالی نادرعبارتند از:

 • عفونت موضعی
 • درد در محل تزریق

آسیب عصبی موضعی در محل تزریق

از پزشکتان در مورد علائم وجود عوارض جانبی بپرسید و در صورتی که متوجه علائمی شدید، از وی سوال کنید.

 

گزینه های دیگر درمانی من چیست؟

برای کنترل درد ناشی از آرتروز (استئوآرتریت OA) زانو چندین گزینه درمانی وجود دارد که ارتوپدها آنها را تجویز می کنند. اکثر این روش ها می توانند در همراهی با پی آر پی PRP مورد استفاده قرار گیرند.

کاهش درد آرتروز (استئوآرتریت)

 • از یخ و حرارت بر روی زانو استفاده کنید
 • برای داشتن یک برنامه ورزش خانگی با یک فیزیوتراپیست مشاوره داشته باشید. برنامه ورزش خانگی خود را طیق توصیه فیزیوتراپیست خود دنبال کنید.
 • استفاده از وسایل کمکی پزشکی مانند زانوبند، باند کشی و کفش های طبی را در نظر داشته باشبد.
 • پماد های تجویز شده توسط پزشکتان را استعمال کنید.
 • با پزشک خود در مورد تزریق کورتون (کورتیکواستروئید) یا تزریق ژل مشاوره داشته باشید.
 • در موارد آرتروز شدید و یا مواردی که علائم بهبود کمی وجود دارد، عمل جراحی را در نظر داشته باشید.

چشم انداز پی آر پی PRP

پی آر پی PRP روشی نسبتا کم درد و کم خطر می یاشد که برای تحریک ترمیم در بافت های آسیب دیده از خون خود فرد استفاده می کند. شواهد اخیر نشان می دهد که پی آر پی PRP می تواند درمانی مؤثر در کنترل درد آرتروز (استئو آرتریت) زانو باشد. در حال حاضر تحقیقات زیادی برای نشان دادن میزان اثر یخشی، مزایا و بهترین برنامه های درمانی در مورد این روش در حال انجام است. شما می توانید پی آر پی PRP را در همراهی با دیگر روش های کنترل درد آرتروز زانو استفاده نمایید.

 

درد زانو به علت آرتروز یافته بسیار شایعی در کلینیک های ارتوپدی است. بسیاری از بیماران با استراحت و یا مصرف داروهای ضد التهاب از این درد رهایی می یابند. گاهی اوقات یک تزریق کورتون می تواند در تسکین درد کمک کند، اما این داروها برای همه بی خطر نیستند و دارای عوارض جانبی بالقوه ای می باشند. اگر این نوع درمان های محافظه کارانه جواب نمی دهند و درد شما همچنان ادامه دارد، درمان با پی آر پی PRP (درمان با پلاسمای غنی از پلاکت) ممکن است گزینه درمانی موثر برای شما باشد.

از دیدگاه تاریخی، پی آر پی PRP به طور گسترده ای در دندانپزشکی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال ، استفاده از آن امروز به میزان زیادی در پزشکی ورزشی و شرایط مختلف ارتوپدی افزایش یافته است. برخی از مطالعات انجام شده، کارآیی پی آر پی PRP در تسکین درد مفصل زانوی دچار التهاب را به اثبات رسانده است. در حال حاضر مطالعات زیادی در حال انجام است که در آن تعداد زیادی از بیماران مبتلا به آرتروز زانو وجود دارند، اما پزشکان در حال حاضر همزمان درمان بیماران مبتلا را با روش PRP برای تسکین درد ناشی از آرتروز زانو انجام می دهند.

پی آر پی PRP، دارای فاکتورهای رشدی به فرم پروتئین است که در روند طبیعی التیام ایفای نقش می کنند. بنابراین تزریق فاکتورهای رشد تغلیظ شده به محل آسیب می تواند منجر به رشد سلول های جدید و بهبود زخم شود.

روش

ابتدا حدود ۴۰-۲۰ سی سی از خون شما گرفته می شود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما در داخل یک لوله که حاوی ژل پی آر پی ست ریخته می شود. سپس لوله، در دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و در ۲ مرحله حدود ۱۰ دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند. پلاکت ها ی تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالا PRP که شامل عوامل رشد فراوان و سلولهای بنیادی است، آماده استفاده می باشد. در مرحله آخر پی آر پی PRP به ناحیه مورد نظر تزریق می گردد.

این فرآیند چند دقیقه به طول می انجامد، اما در واقع غلظت پلاکت را تا ۵ برابر نسبت به خون طبیعی شما افزایش می دهد. قبل از تزریق، ناحیه ممکن است نیاز به بی حسی داشته باشد چون تزریق پی آر پی PRP تنها کمی ناخوشایند است.

شما ممکن است کمی درد را تا ۳-۵ روز پس از تزریق تجربه کنید. این درد خفیف طبیعی است ونشانه این است که پی ار پی PRP روندهای ترمیم طبیعی را شروع کرده است.

پس از عمل

داروهای ضد التهابی ( مانند ایبو بروفن و دیکلوفناک ) نباید به مدت چهار تا شش هفته پس از عمل مصرف شوند، چون هدف از درمان، تنظیم پاسخ التهابی برای کمک به ترمیم است. اگر درد وجود داشته باشد، منطقه را می توان سه تا چهار بار در روز به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه سرد نمود.

درمان با پی آر پی PRP برای التهاب زانو دارای مزایای زیادی ست. پی آر پی PRP یک روش سرپایی ست، بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان، بنابراین شما لازم نیست برای آن مرخصی بگیرید. این روش نیاز به بیهوشی عمومی ندارد.این درمان، نه تنها به شما تسکین موقتی می دهد، بلکه به دلیل بازسازی بافتی، اثرات درمانی هم دارد. در مقایسه با هزینه های عمل جراحی، پی آر پی PRP بسیار ارزان است. با پزشکتان در مورد مناسب بودن پی آر پی PRP برای درمانتان صحبت کنید.

این درمان ممکن است برای فرد زیاد مسنی که مبتلا به آرتروز فراگیر بدن است، مناسب نباشد.

هر چند پی آر پی PRP هنوز تکنیک نوپایی ست، ولی بسیاری از بیماران در سراسرجهان با آن درمان شده اند و نشان داده است که بهبود قابل توجهی در درد و توانایی انجام حرکات را در زندگی روزمره ایجاد می کند.

ایمنی

پی آر پی PRP فوق العاده بی خطر است و عوارض آن نادر می باشد. از آنجا در این روش از خون خود فرد استفاده می شود، خطر انتقال عفونت یا واکنش های های حساسیتی ( آلرژیک ) وجود ندارد.

سوالاتی که شما نیاز دارید از پزشکتان در مورد درمان آرتروز زانو با پی آر پی ( PRP ) بپرسید:

۱٫ درمان چه مدت طول می کشد؟
۲٫ آیا من به یک جلسه درمان با پی آر پی نیاز دارم یا بیشتر؟
۳٫ من ورزشکار هستم و با توجه وضعیتم، نگران مدت از کار افتادگی خود هستم. طول دوره بهبود من چه مدت خواهد بود؟
۴٫ این روش تا چه حد بی خطر است؟ آیا هیچ گونه عوارض جانبی وجود دارد؟
۵٫ آیا هیچ گونه عوارضی مرتبط با این درمان وجود دارد؟
۶٫ آیا این روش توسط FDA مورد تایید قرار گرفته است؟
۷٫ انجام این روش، چقدر هزینه در بر دارد؟
۸٫ آیا این روش تحت پوشش بیمه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *