بهشت کلینیک

خانه خدمات ما پلاکت درمانی یا پی آر پی PRP چیست؟

پلاکت درمانی یا پی آر پی PRP چیست؟

پی آر پی PRP = پلاکت درمانی = سلول درمانی = پلاسما درمانی = مزوتراپی بیولوژیک

پلاکت درمانی ( سلول درمانی ) یا PRP روش نوینی می باشد که بر اساس استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتهای خون، فیبروبلاستها و سایر سلولهای بنیادی تحریک و باعث کلاژن سازی می شود. کلاژن نقش بسیار مهمی در حفظ طراوت و جوانی پوست دارد و با سنتز کلاژن جدید، پوست جوانی و زیبایی خود را به تدریج به دست خواهد آورد.

چون در روش پی آر پی PRP به غیر از پلاکت خون خودتان از هیچ ماده خارجی استفاده نمی شود، ایمن ترین روش درمانی در دنیا شناخته شده است. به علت اینکه در پی آر پی PRP از تحریک فیبروبلاستها استفاده می شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و شما می توانید اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده نمائید. البته نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد.

توجه داشته باشید که با انجام روش پی آر پی، یک بازسازی عظیم سلولی در ناحیه درمانی شروع خواهد شده است و این بازسازی حتی تا ماه هجدهم ادامه خواهد داشت. البته بر حسب سن، نیاز به درمان مجدد بعد از یک تا دو سال خواهید داشت زیرا عواملی که باعث پیری پوستتان شده است در بدن شما کماکان وجود دارد.

در فیلد زیبایی روش پی آر پی برای درمان چروک ها، سیاهی و پف زیر چشم و همچنین جوان سازی پوست دست یک معجزه می باشد. همچنین در رویش مجدد مو و قطع ریزش مو نتایج شگفت انگیزی در ایالات متحده امریکا و کانادا از خود نشان داده است. پی آر پی PRP اثرات فوق العاده ای به روی اسکارهای جوش و حتی اسکارهای قدیمی دارد.

کاربرد های پی آر پی PRP

 1. طاسی سر یا ابرو.
 2. چین و چروک ناشی از افزایش سن.
 3. ترمیم زخم های قدیمی ناشی از بریدگی ، سوختگی و …
 4. تسریع در ترمیم شکستگی های استخوانی و یا ضایعات غضروفی مثل آرتروز.
 5. ترمیم اسکارهای ناشی از جوش (آکنه)، آبله مرغان.
 6. چین و چروک و پف زیر چشم.
 7. ترکیب با چربی و ساختن پرکننده طبیعی برای افزایش حجم لب، گونه، سینه و باسن

مزایای پی آر پی PRP:

 1. از خون خود شخص استفاده می شود پس باعث انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت، HIV و … نمیشود.
 2. به صورت کاملاٌ استریل و از وسایل یکبار مصرف و به صورت بسته انجام میشود پس خون با هوای آزاد در تماس نیست.
 3. اثر بسیار طولانی دارد.
 4. در اغلب موارد فقط یک بار انجام میشود.

معایب پی آر پی PRP:

 1. برای شروع اثر نیاز به درمان دارد و گاهی از شش ماه تا یکسال طول میکشد.
 2. در ۱۰% موارد ممکن است اثری دیده نشود.

در موارد زیر نمی توان از روش پی آر پی PRP استفاده کرد:

 1. بیماران مبتلا به دیابت.
 2. بیماران خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.
 3. ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت ها).
 4. بیمارانیکه نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا هپارین) دارند.

تبصره: داروهای NSAIDS ( بروفن، ایندومتاسین،دیکلوفناک ،پیروکسیکام و …) در صورت مصرف بایستی از سه روز قبل قطع شوند در مورد آسپیرین لازم است از ۱۰روز قبل مصرف آن قطع شود.

 


بررسی اجمالی

پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی PRP، ماده ای ست که تصور می شود پس از تزریق شدنش روند بهبودی را تسریع می کند. پلاسما جزئی از خون شماست که حاوی فاکتورها (عوامل) یا پروتئین های خاصی ست که به خون شما کمک می کند تا لخته شود. همچنین حاوی پروتئین هایی است که از رشد سلول ها حمایت می کند. پزشکان پی آر پی PRP را با جدا کردن پلاسما از خون و تغلیظ آن تولید می کنند.

ایده پی آر پی PRP بر این اساس است که تزریق این ماده به بافتهای آسیب دیده، بدن شما را برای رشد سلول های جدید و سالم تحریک می کند و باعث تسریع ترمیم می شود. به دلیل اینکه فاکتورهای رشد بافتی در پی آر پی PRP آماده شده بیشتر تغلیظ می گردد، محققان بر این باورند که بافت های بدن ممکن است سریعتر بهبود یابند.

با وجودی که این روش درمانی توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده تأیید نشده است (آماده سازی پی آر پی توسط برخی از کیت ها توسط این اداره تایید شده است)، با این حال، ورزشکاران معروفی مانند تایگر وودز و ستاره تنیس رافائل نادال از این تزریق ها برای کمک به ترمیم آسیب های ورزشی خود استفاده کرده اند.

بهترین

اهداف تزریق پی آر پی PRP چیست؟

محققان در مورد تعدادی از برنامه های کاربردی در حال اجرای تزریقات پی آر پی PRP  هستند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

 

ریزش مو: پزشکان پی آر پی PRP را به پوست سر تزریق می کنند تا رشد مو تحریک کرده و از ریزش مو جلوگیری کند. بر طبق منابع تحقیقاتی معتبر از سال ۲۰۱۴، تزریق پی آر پی PRP در درمان آلوپسی (طاسی) آندروژنیک که به عنوان طاسی الگوی مردانه نیز شناخته می شود موثر است.

آسیب های تاندونی: تاندون ها نوارهای محکم و ضخیمی هستند که عضله را به استخوان متصل می کنند. تاندون ها معمولا پس از آسیب دیدگی خیلی به آرامی بهبود می یابند و سرعت ترمیمشان پایین است. پزشکان از تزریق پی آر پی PRP برای درمان مشکلات تاندونی مزمن مانند آرنج تنیس بازان، تاندونیت آشیل در مچ پا، زانوی پرش کنندگان و یا درد در تاندون پاتلای زانو استفاده کرده اند.

آسيب هاي حاد: پزشکان از تزريق پی آر پی PRP براي درمان زخم هاي ورزشي حاد، از قبيل کشیدگی عضلات همسترینگ و یا زانو استفاده کرده اند.

 

ترمیم پس از جراحی: گاهی اوقات پزشکان پس از جراحی از تزریق پی آر پی PRP برای تسریع ترمیم تاندون های پاره شده (مانند تاندون روتاتور کاف در شانه) یا رباط ها (مانند رباط صلیبی قدامی یا ACL ) استفاده می کنند.

 

آرتروز یا استئوآرتریت: پزشکان پی آر پی PRP را به زانوی افراد مبتلا به استئوآرتریت تزریق می کنند. در سال ۲۰۱۵ یک منبع معتبر تحقیقاتی به این نتیجه رسید که تزریق پی آر پی PRP برای درمان آرتروز (استئوآرتریت) موثرتر از تزریق ژل اسید هیالورونیک (درمان سنتی) است. در حال حاضر تزریق پی آر پی برای آرتروز زانو به سرعت در ایران و سطح جهان در حال فراگیر شدن است.

 

چگونگی آماده کردن و آماده شدن برای پی آر پی PRP

به طور کلی، چند مرحله برای آماده پی آر پی PRP جهت تزریق وجود دارد، و البته پی آر پی PRP می تواند به روش های مختلفی تزریق شود. به عنوان مثال، گاهی اوقات قبل از تزریق، یک محلول لیدوکائین (بی حس کننده موضعی) بر روی پوست سر شما استعمال می شود. در نتیجه برای این که این بی حسی بر روی پوست شما اعمال شود، ممکن است لازم باشد مقداری زودتر در جلسه درمانی خود حضور داشته باشید.

در این روش، یک بی حس کننده موضعی با پی آر پی PRP مخلوط می شود تا ناخوشایندی را کاهش دهد. گاهی اوقات پزشک شما پی آر پی PRP را در طی عمل جراحی تزریق می کند. در این حالت، جراح پی آر پی PRP را قبل از جراحی آماده می سازد.

 

فرایند تزریق پی آر پی PRP

در اینجا مواردی که در فرآیند یک تزریق پی آر پی PRP معمولی انتظار می رود آورده شده است:

 

 •     پزشک یا دستیار وی مقداری از خون شما را می گیرد. مقدار نمونه بستگی به محلی دارد که پی آر پی PRP تزریق خواهد شد. برای مثال، بر طبق یک مقاله معتبر مقدار خون گرفته شده برای تزریق به پوست سر باید حداقل ۲۰ میلی لیتر باشد. از لحاظ مقایسه، این میزان تقریبا معادل دو قاشق غذاخوری می باشد.
 •     خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که خون را با سرعت بالا به چرخش در می آورد و باعث می شود اجزاء خون از یکدیگر جدا شوند. این روند جداسازی حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.
 •     پزشک یا دستیار وی پلاسمای جدا شده را می گیرد و برای تزریق به داخل منطقه مورد نظر آماده می کند.
 •     پزشکان گاهی از سونوگرافی (تصویربرداری توسط امواج مافوق صوت) استفاده می کنند تا مناطقی خاص برای تزریق، مانند تاندون را به درستی مشخص کنند. سپس پزشک شما پی آر پیPRP  را به منطقه مورد نظر تزریق می کند.

روند آماده سازی و تزریق پی آر پی PRP معمولا حدود یک ساعت طول می کشد.

 

هزینه پی آر پی PRP چقدر است؟

تا چندی قبل شرکت های بیمه ای کمی وجود داشتند که هزینه تزریق پی آر پی PRP را تحت پوشش قرار می دادند. ولی اخیرا تعداد قابل توجهی از شرکت های بیمه هزینه این عمل، بخصوص کاربردهای پی آر پی PRP در حوزه های غیر زیبایی را تحت پوشش گرفته اند. هزینه ها همچنین می تواند از مرکزی به مرکز دیگر و نحوه استفاده از تزریقات پی آر پی PRP متفاوت باشد. برخی از هزینه های گزارش شده در سراسر کشور عبارتند از:

هزینه درمان پی آر پی مو در ایالات متحده در هر جلسه درمانی در حدود ۹۰۰ دلار گزارش شده است. این هزینه در ایران در حدود ۶۰ تا ۱۵۰ دلار است. (با توجه به نوسانات قیمت، هزینه های درمان در ایران هم به دلار ذکر می گردد)

 در یک گزارش از واشنگتن پست، تزریق پی آر پیPRP  زانو می تواند از ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار برای هر جلسه درمان هزینه در برداشته باشد. هزینه تزریق پی آر پیPRP  زانو در ایران در محدوده ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار برای هر جلسه درمان برآورد می گردد.

بسیاری از شرکت های بیمه پی آر پیPRP   را روشی تجربی در نظر می گیرند. امید است با انجام تحقیقات علمی بیشتر و اثبات بیشتر اثربخشی پی آر پیPRP ، این روش به طور گسترده تری تحت پوشش قرار گیرد.

 

عوارض جانبی بالقوه پی آر پیPRP  چیست؟

از آنجا که پی آر پیPRP  شامل تزریق یک ماده به پوست است، عوارض جانبی بالقوه ای برای آن متصور است. پی آر پیPRP  ماده ای اتولوگ (خودی) می باشد، به این معنی که حاوی اجزایی است که به طور مستقیم از بدن شما می آید. این باعث کاهش خطرات واکنش های آلرژیکی می شود که ممکن است ناشی از تزریق داروهای دیگری مانند کورتیزون (کورتون) یا اسید هیالورونیک باشد. با این حال، هر تزریقی به خودی خود احتمال خطراتی را دارد، از جمله:

 

    عفونت

    آسیب های عصبی

    درد در محل تزریق

    آسیب بافتی

 

شما باید این خطرات بالقوه و همچنین اقداماتی که پزشکتان برای به حداقل رساندن این خطرها انجام می دهد را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

دوره نقاهت تزریق پی آر پی PRP چگونه است؟

پس از اینکه پی آر پی PRP در محل مورد نظر گشت، پزشک ممکن است توصیه کند که به منطقه تحت تزریق استراحت داده شود. این توصیه ها بیشتر مربوط به خود آسیب زمینه ای است و کمتر مربوط به تزریق پی آر پی PRP می شود. اکثر افراد می توانند پس از تزریق پی آر پیPRP  فعالیت های روزانه خود را ادامه دهند.

از آنجا که تزریق پی آر پیPRP  روشی برای تحریک ترمیم یا رشد در نظر گرفته می شود، پس از انجام تزریق، ممکن است متوجه اثراتی فوری از آن نشوید. از این رو ممکن است پس از چند هفته یا چند ماه، شما دریابید که نسبت به قبل از دریافت تزریق پی آر پی PRP منطقه سریع تر ترمیم می گردد و یا در آن موهای بیشتری در حال رشد است.

 

مرکز پی آر پی

بهترین مرکز پی آر پی در تهران


معصوم

با سلام و خسته نباشید
تو یک تحقیقات نوشته که پی آر پی  ۲۴ الی ۳۶ ساعت قبل از انتقال جنین باید انجام داد و قرص آسپرین و ویتامین ای باید ۱۰ روز قبل قطع بشه
ماه قبل من انتقال جنین داشتم ولی بین انتقال جنین و پی آر پی  ۵۰ ساعت فاصله افتاد
در ضمن حدود ۵ روز قبل از پی آر پی آسپرین و ویتامین ای من رو دکتر قطع کرد
میخواهم بدونم با این شرایطی که من داشتم . عمل prp در مورد من بی اثر بوده؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

 

پاسخ:

توصیه های ذکر شده برای اثرگذاری بیشتر پی آر پی می باشد و هیچ کدام از شرایطی که ذکر کردید به طور کامل پی آر پی را بی اثر نمی کند.

موفق باشید

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————–