بهشت کلینیک

خانه رهایی از درد با پی ار پی

رهایی از درد با پی ار پی

ارزش نداشتن درد برای شما چقدر است؟

میلیون ها بیمار دچار درد هستند. درد گردن یا درد پشت، درد زانو، شانه، مچ پا، مفصل ران و آرنج، و همچنین التهاب فاسیا پلانتار، می تواند مشکلی ناتوان کننده و مزمن شود. تعداد زیادی از بیماران جهت درمان خود، کورتون، درمان فیزیکی ، درمان با طب سوزنی و کاریوپراکتیک را تجربه کرده اند اما هنوز هم دردشان ادامه دارد. بسیاری حتی زیر تیغ جراحی قرار گرفته اند و هیچ سودی برایشان حاصل نشده است و چه بسا بدتر شده اند. در حال حاضر برای بسیاری از این بیماران مبتلا به درد مزمن، یک درمان خلاقانه جدید و مورد تایید FDA به امید تسکین درد در دسترس است . این روش درمانی به عنوان درمان پی آر پی PRP یا درمان با پلاسمای غنی از پلاکت شناخته شده است.

خون، مایع التیام دهنده طبیعی است ، اما همه اجزای خون وظیفه التیام دهندگی ندارند. در واقع تنها در حدود ۱۰ درصد از اجزای سازنده خون در روند ترمیم بافتی دخالت دارند. ما می توانیم مقدار کمی از خون بیمار را گرفته و از طریق یک فرایند ویژه، اجزای ترمیم کننده ی آن را با غلظت ۵۰۰ ٪ استخراج کنیم. سپس این مایع التیام دهنده ی تغلیظ شده ( پی آر پی PRP ) به طور مستقیم به منطقه ای که نیاز به درمان دارد تزریق می شود.

محتویات پی آر پی PRP شامل پلاکت هایی ست که در مغز استخوان ساخته شده اند. آنها گیرنده هایی بر روی خود دارند که به سیتوکین ها موسومند. این گیرنده ها، در هنگام فعال شدن، باعث می شوند پلاکت ها به منظور تشکیل دادن لخته یا گرافت، به یکدیگر بچسبند. پلاکت ها پس از آن، سیتوکین های دیگر را از خود رها می کنند که خود سیگنالی برای راه انداختن مکانیزم التیام هستند. دیگر اجزای خون هم در ناحیه درمانی متمرکز می شوند. فیبرینوسیت ها Fibrinocytes به محل وارد می شوند و فیبرین تولید می کنند، در نهایت با ساخت و اتصال فیبرین و الیاف کلاژن، بازسازی بافت آسیب دیده انجام می گیرد.

بعد از عمل پی آر پی PRP در ابتدا ممکن است مقدار کمی تورم یا التهاب وجود داشته باشد. این بخشی از فرایند های طبیعی ترمیم است و ممکن است رفع شدن آن حدود یک هفته به طول بیانجامد. سپس الیاف کلاژن در ساختار زمینه ای جهت ترمیم بافت جایگزین می شوند. این فرآیند می تواند برای حدود چهار هفته زمان ببرد.

بازسازی پس از آن رخ می دهد که کلاژن جدید، با بافت های دیگر منطقه انطباق پیدا می کند. برای مثال اگر پی آر پی PRP در یک مفصل وارد شود، کلاژن سطح غضروف را بازسازی می کند تا به مفصل اجازه دهد کار خود را بهتر انجام دهد . در مورد تاندون عضله یا رباط استخوان هم این بازسازی و تطابق برای عملکرد بهتر تاندون و رباط صورت می گیرد . تاندون، عضلات را به استخوان و رباط ها (لیگامان ها )، استخوان را به استخوان متصل می کند.

نواحی شایع آسیب تاندون ها شامل شانه ها ، آرنج ها و مچ پاها هستند. صدمات لیگامان ها در مفاصل زانو ، مچ پا و ترقوه به بازو acromioclavicular رخ می دهد. فاشئیت پلانتار، التهاب رباطی در پایین پا است. هنگامی که فاشیای پلانتار ملتهب می شود، بسیار دردناک می گردد.

آسیب های گوناگونی برای زانو ها از قبیل پارگی نسبی منیسک ، پارگی ACL، آرتریت یا التهابات کپسول زانو می تواند رخ دهد. این آسیب ها به مشکلاتی از قبیل زانو درد مزمن و راه رفتن مشکل می انجامد. بسیاری از بیماران، برای درمان این شرایط تزریقات کورتون و یا حتی عمل جراحی را داشته اند ولی متاسفانه در تعداد زیادی از آنها به رغم توانبخشی مناسب و مصرف داروهای ضد التهابی، درد باقی مانده است. بسیاری از این بیماران کاندیداهای ایده آلی برای درمان با پی آر پی PRP هستند.

پی آر پی PRP را می توان به مفصل زانو ( بعد از دادن بی حسی، برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی ناشی از آن ) تزریق کرد. سپس پی آر پی PRP تزریق شده در طول چند هفته آینده برای التیام آسیب، کار خود را انجام می دهد. برای شش هفته اول پس از درمان پی آر پی PRP، شما باید از مصرف هر نوع داروی ضد التهاب (مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن) اجتناب کنید و فقط در صورت نیاز استامینوفن استفاده کنید. اگر تورم وجود داشته باشد، ممکن است از کیسه یخ برای دو روز اول پس از درمان پی آر پی PRP، استفاده شود. در عرض یک هفته، بیماران ممکن است احساس بهتر شدن داشته باشند. بهتر است به منطقه تزریق شده برای چند روز استراحت داده شود و سپس به تدریج پس از سه تا شش هفته فعالیت های عادی از سر گرفته شود.

پلاکت درمانی یا پی آر پی PRP چیست؟
بهترین کیت پی آر پی PRP Kit